Foorumi esilehtLogi sisseRegistreeruPortaali

Ahoi, Külaline.
Foorumisse postitamiseks
pead sisse logima.
Kui sul pole veel kontot,
siis loo konto.
Kui sinu konto aktiveerimise e-mail läks kaduma, siis kliki siin.
25.09.20 12:10

Kasutajanimi, salasõna
Unustasid salasõna?
Otsi foorumist

Statistika
Postitusi : 14083
Teemasid : 1473
Kasutajaid : 22234

Viimati registreerus: KDPArlie0
Kasutajate nimekiri
Hetkel foorumis

Rohkem statistikat...
Emajõe Nupuklubi  |  Kalapüük  |  Küsi nõu  |  Teema: Tonka tina valamine.
Lehed: [1] 2   Alla
Trüki
Autor Teema: Tonka tina valamine.  (Loetud 26977 korda)
papsik
Vana kala
***
Postitusi: 151« postitatud 04.06.06 21:16 »

No asi oli tegelikult lihtne-tänaseni. Valasin tina lusikasse ja just nii palju kui rasket vaja oli ja siis lihtsalt auk sisse. Aga täna mõtlesin, et proovin traadist aasa ka sisse panna ja enam nii hästi välja ei tulnud. Sain küll enam-vähem hakkama, aga kõik tinad tahtsid peale valamist noaga kohendamist. Kasutasin küll karjusetraati, mis peaks olema ju tsingitud aga räbustit mul linnas käepärast polnud ja kippusid igasugu valuvead sisse jääma. Ühesõnaga, kuidas valad sellist asja sina?
IP
Silver
Tegija
**
Postitusi: 79


« Vastus #1 postitatud 04.06.06 21:45 »

Vot nüüd andsid hea idee katsetamiseks!
IP

Rääkimine hõbe, vaikimine kuld.
Poolik
Vana kala
***
Postitusi: 86« Vastus #2 postitatud 04.06.06 22:56 »

Ise olen ikka valanud samuti ilma traataasata ja hiljem, peale jahtumist, tõmbad peenemasse otsa rauasaega risti vao (tina pehme, paar korda üle saelehe tripsata ja valmis) ning traadist aas happesse ja tinutad tuimalt saetud vakku. Mõni kord ei ole vaja isegi viiliga korrigeerida, vahel aga tuleb ikkagi natuke tinutuskoha siledust töödelda.

Kunagi proovisin samuti vedelasse tinase traadist aasad susata, kuid loobusin - liiga palju tegemist, aasa vaja näpparitega hoida ja kui ei suska õigeaegselt, siis tina jõuab hanguda ja jääb aas nusserdi poolikult välja jne. Tinutada kergem.
IP

Ärge siis pikka viha pidage ...
papsik
Vana kala
***
Postitusi: 151« Vastus #3 postitatud 05.06.06 10:29 »

See, mis sa Poolik teed on jootmine. Tinutamine on tinaga katmine. :) Aga just samamoodi nusserdi kipub tulem jah. Vot kui oleks vorm, millel saaks pöörla, või aasa, alt sisse pista ja siis tina selga valada. Aga pole head vormi tegemise ideed.
IP
JAN
Nupuklubi
*
Postitusi: 589« Vastus #4 postitatud 05.06.06 13:24 »

Mida te mehed jamate selle aasaga! Puuri auk ja pane sinna suurem rõngas ja OK.
IP

Pole olemas kehva kala, on kehv kokk!
Poolik
Vana kala
***
Postitusi: 86« Vastus #5 postitatud 05.06.06 15:29 »

papsik, sa tark mees. Me kasutasime sõna "jootma" kunagi tudengipõlves emasolevustele koksi sisseajamise tähenduses (noh, et lihtsamalt otsa peale saada oleks).

Muideks, vahet pole, kas joodad väi tinutad :
sõna tinutama kasutus
sõna jootma kasutus

Jan> olen proovinud ka rõngastega, kuid kas on mulle sattunud sitad rõngad või mis, kuid kui need tonkaplönni auku kohale keerata, siis jäid keerud irvakile, s.t. enam ei olnud rõnga keerud koos, vaid üksteisest nati eemal, mis lõi kena võimaluse natuke lohakama viskega tamiil-nöör sellessesamasse deformeerunud rõngasse kinni lasta (ja asjaolude positiivse kokkulengemise järel ka korralik sasi tinaliinist ja lipsudest tekitada).
IP

Ärge siis pikka viha pidage ...
papsik
Vana kala
***
Postitusi: 151« Vastus #6 postitatud 05.06.06 16:37 »

Pole ma nii tark midagist. Seda samust jootmist ka meil kooli aeg tarvis oli, ainult, et meil oli kombeks krupikaks koduõltsi teha, noh sellist magusat ja vot selle sisse siis oli vaja viina segada, noh selleks, et....aga heakene küll. Kas siis kedagi pole, kes oleks mingi valamise vormi valmis meisterdanud?
IP
sepaonu
Vana kala
***
Postitusi: 744« Vastus #7 postitatud 05.06.06 18:40 »

Ma olen teinud ise ijgipeade valamise vorme, midagi üle mõistuse seal vormi tegemise juures ei ole. Kellel terase töötlemine on võõras, võib teha ükskõik millise asja valamise vormi kipsist.
Võtad ühe tonkatina(või mingi muu asja, mida valada tahad) ja mäkerdad selle vaseliiniga kokku. Otsid sobiva suurusega karbi, paned karbi põhja armatuuri, mis võib olla mingi traatvõrk. Teed kipsipiima ja valad selle karpi. Uputad selle vaseliinise tonkatina sinna poolenisti ära, lased kipsil  täielikult erekteeruda. Mäkerdad valatud kipsi vaseliiniga kokku. Valad uuesti kipsi ja paned armatuuri sisse.
Nüüd võtad noa, viili või relaka ja lõikad kahe vormipoole vahele valamiskoonuse ja traataasa koha sisse. Mõistlik on puurida paar auku läbi kahe vormipoole ja panna sinna juhtpuksid, mis võivad olla tavalised poldid või mis käepärast. Kui kõik vormi tegemisega tööd ühel pool, siis peaks vorm täielikult kuivama, muidu läheb lõhki, kui vett veel sees.
Need pildid http://www.sepikoda.ee/?5,138,223,1 aitavad aru saad jutust.
A mu meelest pole see tina puurimine ka miskit rasket. Tinast läbipuuritud auk võiks faasitud olla suurema puuriga. Ii näiteks seob jupikese kapronnööri sinna tinaauku, siis selle nööri külge läheb tamiil.
IP

Lindistan päikseloojanguid kõrvade vahele
papsik
Vana kala
***
Postitusi: 151« Vastus #8 postitatud 05.06.06 20:57 »

Ma ise ka nagu selle kipsi peale mõtlesin, aga miskipärast arvasin, et kips tinavalule vastu ei pea.
IP
tsuks
Nupuklubi
*
Postitusi: 565« Vastus #9 postitatud 06.06.06 00:15 »


kui jutt käib suurematsorti- ehk Nupujõe tonkatinast- ikka valada lihtsalt Al lusikasisse paras tinaplönn, puurida auk  ning kui teile aastaga kinnitus koohe mitte ei sobi- kasutage pörlaga suurt landilõksu.
Kui tina juurikataha kinnijääb- lõks annab ikka järgi ja kala saate kaldasse- kui aasaga plönn- siis krtsedateab- kas annab esimese- teise või tontteabkustkohast järgi.

 Olen eksperementeerind traadi sissesulatamiseteemal.

Esiteks- karjusetraat on igatepidi nõrk.
Terastraat- väntratta rattakodar- jäik painutamisele.
Kasutasin koonusekujuliste tinade valamiseks vasktraati- 2,4mm2 läbimõõduga.

Vastavalt aasa suurusele (siseläbimõõdule) valisin naela ja 2x tinapikkusejagu traati.
Traadi painutasin keskelt ümber naela ka näpitsatega kerisin 3-4 keerdu pääle ning jätsin traadiotsad vabaks- painutasin nigu sägavuntsid aasapoole kõveraks.
Koonustepuhul kasutasin liivakasti ja kriitpaberit- paberist keeratud koonustuutud, mille otsas on aasad- ümberringi täide liivast ja sulatina ülevalt selga.
Lusikatinapuhul traadi aas tuleb naelutada (st nael sisselüüa ja pää ärahaugata tangidega) puuklotsikülge, millel enampvähem lusikakumerus sisselõigutud on. Lusikavarrele surud sampakorkkorgi, kust kinnioida, lükkad traadialla õnarusse ja valad. Kui viitsid- võid lusikale ka suupoolsesse otsa lõhe lõigata vastavalt traadi-st aasa läbimõõdule).
Masstoodanguks ehk ei kõlba- kuid aastavaru teeb igamees õhtuga ära.
Aga, noh- mida asi lihtsam- seda lollikindlam.
Jõudu! katsetamas.

IP

tsuks nigu ma olen
Poolik
Vana kala
***
Postitusi: 86« Vastus #10 postitatud 06.06.06 12:57 »

Näed siis, kui kena jutt tsktsal kirjas.
Muideks olen kunagi tonkatina valamise vormid ka tsemendist teinud - umbes samuti, nagu sepa kipsist õpetas, kuid natukene kauem võttis aega.
Kipsist mugavam, kiirem.

Ja kips peab sulatina temperatuurile koha väga heasti vastu, kuigi see  igati õige, et tina valamiseks peab vorm täiesti kuiv olema. Ma omal ajal tahtsin üks aasta kiiresti asjaga ühele poole saada ja kukkusin tina valama (enda arvates) täiesti korralikult hangunud (kuid alles niiskesse) kipsivormi. Laud oli igatahes peale esimest sahmakat kipsitükke täis, kuna vesi kipsis hetkega aurustuma kippus ja vee aur teadupärast oluliselt suurema ruumal  võtab, kui veehulk, millest auru tehakse :-D ning tuli alustada uue vormi tegemisega
IP

Ärge siis pikka viha pidage ...
doc
Tegija
**
Postitusi: 28


« Vastus #11 postitatud 08.06.06 19:59 »

Tinavalik poodides seinast-seina.Odav ka.Ma küll isevalamisega ei viitsi mässata.
IP
papsik
Vana kala
***
Postitusi: 151« Vastus #12 postitatud 08.06.06 21:30 »

Kuule  doc, ega siis kõike selle pärast tehta, et poes saada pole. Ikka selle pärast, et ise teha on huvitav, vahel isegi mõnus ja parem tuleb välja ka kui poes. Sa ju lapsed ka ikka ise omale teed, mitte ei lapsenda, või ei lase naabrimehel teha.
Ja selliseid lusikakujulisi vist müüa polegi.
IP
nokitseja
Kalastushuviline
*
Postitusi: 1


« Vastus #13 postitatud 08.06.06 22:42 »

Mina olen kasutanud puu sisse süvendatud, lusika kujulist vormi. Õhema otsa äärde puurin ca 3-4 mm augu, kuhu torkan toore oksajupi. Kui tina hangunud, oks välja, uue valamiseks jälle tagasi. Niimoodi auk kohe ka olemas ja auguservad kumerad. 
  Tina kinnitamiseks rakendusele olen hakanud kasutama suurt pöörlaga karabiini (aaskinnituse asemel), kuna siis lipsud keerduvad vähem ümber liini.
IP
tsuks
Nupuklubi
*
Postitusi: 565« Vastus #14 postitatud 09.06.06 04:00 »

 Siit üleskutse meistervalajatele- kes kipsis- ja kes betoonist- a valage üks eht lusikas tinast.
Täismõõdus koos varrega.
Varrest teeks edaspigi nupujõe kohatirgud- ja "lusikast" sügaval löperdava havi landi.
IP

tsuks nigu ma olen
Lehed: [1] 2   Üles
Trüki
Alamfoorumisse:  


© 2005-2013 Emajõe Nupuklubi