Foorumi esilehtLogi sisseRegistreeruPortaali

Ahoi, Külaline.
Foorumisse postitamiseks
pead sisse logima.
Kui sul pole veel kontot,
siis loo konto.
Kui sinu konto aktiveerimise e-mail läks kaduma, siis kliki siin.
06.06.20 21:03

Kasutajanimi, salasõna
Unustasid salasõna?
Otsi foorumist

Statistika
Postitusi : 14070
Teemasid : 1471
Kasutajaid : 21448

Viimati registreerus: bernadettect11
Kasutajate nimekiri
Hetkel foorumis

Rohkem statistikat...
Emajõe Nupuklubi  |  Jutupaun  |  Muud jutud  |  Teema: Millest tõusid kalapüügi palgad!?
Lehed: [1]   Alla
Trüki
Autor Teema: Millest tõusid kalapüügi palgad!?  (Loetud 7268 korda)
vallikas
Tegija
**
Postitusi: 224« postitatud 22.02.08 11:07 »

Mul on totaalne hämming statistikaameti andmete peale.

Eelmise aasta viimase kolme kuu keskmine brutokuupalk kui ka -tunnipalk tõusis 2006. aasta viimase kvartaliga võrreldes kõige enam kalapüügi tegevusalal - 44 ja 53,2 protsenti, teatas täna statistikaamet.

Absoluutnumbreid vaadates on asi õige huvitav.

Kui 2006. aasta lõpus sai kalapüügis keskmist brutopalka 8745 krooni ja 2007. aasta lõpus 12.591 krooni, siis millest tekkis see 3846 kroonine ehk 44 protsendine tõus?

Kui keskmiselt tõusis keskmine brutokuupalk Eestis 20 protsenti ja kalapüügis 44 ning absoluutnumbrina (ligi 4000 krooni) üle kolme korra (!) rohkem kui näiteks kinnisvara, rentimise ja äritegevuse valdkonnas (2007. a. IV. kv keskmine 13.073), siis tekitab see küsimuse, et kes kapist välja tuli???

Kas asi oli ümbrikupalkades, kas asi oli mustalt püütud kala rangemas kontrollis ja selle deklareerimises? Kes oskab miskit kosta, minu arust väga huvitavad ja arutamist vajavad andmed.
IP
puhh
Tegija
**
Postitusi: 142« Vastus #1 postitatud 22.02.08 11:25 »

Vastasid tegelt sellele ise oma viimeses lõigus.
Ühe asjana tooksin veel välja, et paljud hakkavad aru saama ka ametliku palga tähtsusest.  Küll ja küll neid ehitajaid kes kümnetes tuhandetes palka saavad, aga autot liisinguga osta ei saa, kuna ametlik palk seda ei võimalda.
Eks kalanduses vaja samuti laenu saada, et laevukest soetada, remontida jne.
Samas on see kindlasti statistikaameti number, mitte jälle maksuameti oma.
IP

Internetis kala küll, nahh sinna Peipsile ronida.
vallikas
Tegija
**
Postitusi: 224« Vastus #2 postitatud 22.02.08 11:57 »

Puhh, seda küll, maksuamet selliseid andmeid valdkondade kaupa ei oma, mu teada. Muidugi on statistikaameti andmed mull, näiteks võib statitilisest veast tekkida see suur number, sest amet arvutab ju osalise tööaja ümber täistööajaks.

Kaluri töö on näiteks ju selline, kus ütleme paar tundi teed päevas tööd, selle jooksul teenid kalaga näiteks sellise summa, mis kuupeale täistööajaks kokku arvutades teeb sama summa mis finantsvahenduses.

Ega see ei tähenda, et see vaene statistiline kalur siis nii palju teeniks. Kuid egas kalurite saaks pole suurenenud, et palk 44 prossa tõusis, eks. Kuna see faktor on suht kindlalt välistatud, peab midagi muud olema.

Seda ma ka kahjuks ei tea kas kalapüük valdkonnana hõlma näiteks kokkuostu-vahendamist. Töötlemist ja konservitootmist vist mitte, aga mine tea.
IP
KukiMuki
Tegija
**
Postitusi: 21


« Vastus #3 postitatud 22.02.08 12:46 »

Tõenäoliselt miski muudatus arvestusmetoodikas
IP
vallikas
Tegija
**
Postitusi: 224« Vastus #4 postitatud 22.02.08 18:01 »

Mind huvitas asi niipalju, et küsisin statistikaametilt järele.

Vastus on küllaltki ammendav:

Kalapüügi tegevusala hõlmab ettevõtteid, kelle põhitegevusala on kalapüük (konservitööstus on siit väljas). Palga arvestamise metoodika muutunud ei ole, keskmise palga arvutamiseks saame ettevõttelt kvartali töötajate kogusumma ja palgaraha kogusumma. Kas toodangut oli rohkem v vähem, seda palgastatistika ei uuri.

Keskmise palga kõikumist kalapüügis mõjutab kindlasti see, et tegevusalale on jäänud väga vähe ettevõtteid (nt IV kvartalis 2007 vaid neli suurt, üle 50 töötajaga ettevõtet) ja neis on vähem palgatöötajaid kui aasta varem. Seega igas kalapüügi ettevõttes toimunud palgamuudatused (nii tõusud kui ka langused), mõjutavad kogu tegevusala keskmist palka päris palju. Mõnel aastal on see näiteks kaks korda kõrgem kui aasta tagasi samal ajal. Ka mõjutab selle tegevusala keskmist kalapüügi sesoonsus.

Lisaks teatas rahandusministeerium, et kalanduse hõive moodustab koguhõivest vaid 0,32 protsenti, mistõttu sektori arengu mõju kogu palgakasvule on tagasihoidlik.
IP
Lehed: [1]   Üles
Trüki
Alamfoorumisse:  


© 2005-2013 Emajõe Nupuklubi