Esileht arrow Kalamehetarkus arrow Kasulik arrow Tunne oma õngenööri
 
 
Navigatsioon
Esileht
Kalamehetarkus
Väikelaevad
Galerii
Foorum
Jututuba
Sõnastik
Kaardid
Lingid
Tere Külaline.
Kasutajanimi:

Salasõna:

Jäta meelde

Unustasid salasõna?
Registreeru
Tunne oma õngenööri Trüki E-mail
Kirjutas Bruno Suvi   
reede, 05 mai 2006
Enamik kalastajaid ei tea oma õngenööridest suurt midagi. Imelik, et vaid vähesed mõtlevad millist õngenööri nad kasutavad, sest just see oluline lüli ühendab kalastajat kalaga. Ilmselt ongi konks ja õngenöör kõige tähtsamad üksikud detailid sinu varustuse juures.

 • Miks on sama diameetriga õngenöörid erinevate omadustega?
  Tootmise käigus kuumutab masin monofiili teatud temperatuurini ja venitab. Mida rohkem seda venitatakse, seda tugevam see tuleb, kuid kaotatakse sileduses (ühtluses, libeduses). Samuti väheneb sõlme tugevus ja vastupidavus impulss-tõmmetele (haakeliigutused jne). Seega on ideaalse vahekorra leidmine õngenööri valmistaja mure. Mõnele kalastajale meeldib ühtlasem, samas väiksema tugevusega monofiil, mõnele vastupidi. Niisiis saab tootja valmistada ühe ja sama diameetriga monofiili, millel on erinevad karakteristikud. Erinevused tulevad ka toorainest, kuigi tootmisprotsess võib sama olla.

 • Millal vahetada vana õngenöör uue vastu?
  Niipea kui ilmnevad märgid kulumisest või vigastustest monofiilil tuleks mõelda õngenööri vahetamisele. Kui vigastatud on ainult paar esimest meetrit, siis võib piirduda ainult esimesete meetrite ära lõikamisega.

 • Kuidas säilitada õngenööri?
  Nailon on elav materjal - ta võib imada niiskust ja samamoodi ka kuivas keskkonnas kuivada. Kuiv keskkond halvendab ajapikku monofiili omadusi, parim variant säilitamiseks oleks niiske keskkond. Ka UV-kiired on monofiilile vägagi kahjulikud ning väldi selle säilitamist päikesevalguses.

 • Kuidas teha vahet heal ja halval õngenööril?
  Kalastajate ja ka müüjate jaoks on see küsimus kõige kriitlisem. Mõned tootjad (kuid enamasti firmad kes lasevad monofiili poolile kerida) trükivad tahtlikult valesid (katkemis)tugevusi etiketile, et müüa rohkem oma kaupa. ÄRA USALDA monofiilide etikette, mis on näitajate poolest suuremad, kui järgmised andmed:
  0,10mm max1,2kg
  0,16mm max2,7kg
  0,20mm max4,0kg
  0,25mm max6,2kg
  0,30mm max8,5kg
  0,40mm max14,5kg
  0,50mm max22,0kg
  Ka kõige kaasaegsema monofiilide tootmistehnoloogia juures ei ole võimalik saavutada suuremat katkemistugevust. Õige kalastaja peaks teadma kuidas valida head õngenööri, kuid tootjatel, rääkimata jae- ja hulgimüüjatest, pole ühtset standardit mille järgi neid testida.

 • Milline on hea monofiil ja milleks ta on võimeline...?
  Parim variant oleks, kui monofiil on kalale nähtamatu, samas jälle kalastajale märgatav. Monofiil peaks olema sile, samas ka tugev. Kõikide heade omaduste saavutamine pole võimalik, seepärast otsivad valmistajad optimaalseimat kombinatsiooni. Fluorsüsinikul (Fluorocarbon) on omad eelised (nähtamatus, raskus), samas ka puudused (väiksem tugevus, kergesti vigastatav, sõlmedest kergemini katkev). Nailon (Polüamiid PA66) on praegusel ajal universaalne materjal. Temast saab valmistada väga erinevate karakteristikutega monofiile - suurema või väiksema siledusega, suurema või väiksema katkemistugevusega jne.

Valmistajad soovitavad valida tooteid mida teatakse nime poolest, ja ühtlasi ka selliseid, mis on end tõestanud kalapüügi käigus.

Autor: Dirk Sowietzki
Monofil-Technik GmbH
Industriegebiet
Reutherstrasse 30
Hennef/ Sieg/ NRW
D-53773
GERMANY
Tel: +49 2242 927614
Fax: +49 2242 927622
See e-maili aadress on kaitstud spammirobotite eest, selle vaatamiseks peab olema Javascript sisselülitatud.
http://www.monofil-technik.de

Originaalartikli leiate ajakirjat "TackleTradeWorld" 2006 aasta aprillikuu numbrist lk 64-66 http://www.tackletradeworld.com

Viimati uuendatud ( reede, 30 juuni 2006 )
 
< Eelmine   Järgmine >
Foorum