Esileht arrow Kalamehetarkus arrow Esmaabi arrow Rästiku hammustus
 
 
Navigatsioon
Esileht
Kalamehetarkus
Väikelaevad
Galerii
Foorum
Jututuba
Sõnastik
Kaardid
Lingid
Tere Külaline.
Kasutajanimi:

Salasõna:

Jäta meelde

Unustasid salasõna?
Registreeru
Rästiku hammustus Trüki E-mail
Kirjutas Aldo Tatter   
reede, 23 detsember 2005

Image
Rästik
Rästik on Eesti ainus mürgine madu, kuid see ei tähenda veel seda, et ta oleks inimestele ohtlik. Rästik ründab (hammustab) inimest ainult sel juhul, kui viimane talle peale astub või teda jälitab ehk siis enesekaitseks. Tavasituatsioonis jääb rästik inimese lähenemisel rahulikult lamama või püüab kiiresti ja märkamatult põgeneda. Rahuliku käitumise korral võib inimene tundide kaupa päikese käes lebava rästiku kõrval istuda, ilma et madu talle mingit tähelepanu pööraks.

Rästiku hammustus võib põhjustada väga tõsist haigestumist. Hammustuse tagajärjel tekkiva mürgituse raskus oleneb rästiku suurusest ja sellest, kui palju sisaldavad tema mürginäärmed mürki, peale selle veel hammustuse kohast, selle kaugusest kesknärvisüsteemist (eriti peaajust), kannatanu vanusest ja tema tervislikust seisundist. Mürgi hulk rästiku mürginäärmetes oleneb sellest, kui kaua aega pole rästik hammustanud.

Eluohtlik on suure mürgirikka rästiku hammustus väikestele lastele. Ka täiskasvanule on rästiku hammustus eluohtlik siis, kui see toimub näo, pea või kaela piirkonda, kust mürk satub kiiresti suures koguses peaajju, kusjuures neurotoksiinid põhjustavad elutähtsate närvikeskuste halvatuse, samuti võivad tekkida ajukoes verevalumid. Jäsemesse hammustamine ei ole tervele täiskasvanud inimesele tavaliselt eluohtlik, küll aga põhjustab mõnenädalast töövõimetust kui kannatanu ei saa õigeaegselt ravi.

  Tundemärgid:
 • turse või verevalum hammustuse kohas
 • tuimus või torkimistunne mõendes kehaosades
 • üldine nõrkus, minestamine, krambid ja külmavärinad
 • iiveldustunne ja oksendamine
 • hingamisraskused

  Kannatanu peab:
 • jooma rohkesti vett, teed, kohvi või piima, et mürk organismist eemaldada
 • hoidma hammustatud jäset rindkerest (südamest) madalamal
 • liikuma võimalikult vähe, vältida tuleb käimist ja kindlasti ei tohi joosta
 • üksi olles püüdma ettevaatlikult liikudes jõuda lähima tee või elamuni
 • võimalikult kiiresti jõudma lähimasse haiglasse, et süstida vastumürki

Mingil juhul ei tohi hammustatud jäsemele žgutti panna!
Salvata saanut tuleb transportida lamavas asendis ja talle ei tohi anda alkohoolseid jooke - nende toimel veresooned laienevad ja mürk levib organismis kiiremini. Samuti ei tohi haavale teha sisselõiget ega verd välja imeda!

Viimati uuendatud ( reede, 15 september 2006 )
 
< Eelmine
Foorum