Esileht arrow Kalamehetarkus arrow Väikelaevad arrow Väikelaevajuhi tunnistus
 
 
Navigatsioon
Esileht
Kalamehetarkus
Väikelaevad
Galerii
Foorum
Jututuba
Sõnastik
Kaardid
Lingid
Tere Külaline.
Kasutajanimi:

Salasõna:

Jäta meelde

Unustasid salasõna?
Registreeru
Väikelaevajuhi tunnistus Trüki E-mail
reede, 16 detsember 2005

Alates 01. juulist 2005 väljastab väikelaevajuhi tunnistusi Eesti Riiklik Autoregistrikeskus. Uue vormi kohane väikelaevajuhi tunnistus on krediitkaardi mõõtudega plastikkaart, mis kehtib rahvusvaheliselt. Väikelaevajuhi tunnistus on nõutav veesõiduki juhtimiseks, millel on purjepind rohkem kui 25 m2 või mootori võimsus ületab 25 kW. Ilma väikelaevajuhi tunnistuseta tohib sõita ainult valgel ajal ja hea nähtavuse korral merel kuni 5 meremiili kaugusel kaldast ja sisevetel kuni 9 kilomeetri kaugusel kaldast. Väikelaevajuhi tunnistus lubab sõita piiranguteta sisevetel ja merel kõikide alustega, mis on kogupikkusega kuni 24m.

Tunnistuse kehtivus:

  • Uue vormi kohane väikelaevajuhi tunnistus kehtib 10 aastat.
  • Alates 1999. aasta 12. aprillist kuni 1. juulini 2005 Veeteede Ameti poolt välja antud väikelaevajuhi tunnistused jäävad kehtima koos nendele sätestatud piirangutega.

Tunnistuse taotlemine ja vahetamine:
Väikelaevajuhi tunnistusi väljastavad ja vahetavad kõik Eesti Riikliku Autoregistrikeskuse teenindusbürood. Tunnistust saab taotleda isik, kes on sooritanud sellekohase eksami ja on vähemalt 15 aastat vana ning kelle tervislik seisund vastab B-kategooria mootorsõidukijuhi tervisele esitatud nõuetele. Alla 15-aastaselt isikult ei nõuta väikelaevajuhi tunnistust veesõiduki juhtimiseks, millel on purjepind kuni 20 m2 või mootori võimsus kuni 10 kW, kui ta teeb seda seadusliku esindaja vastutusel ning kui veesõiduk sõidab valgel ajal ja hea nähtavuse korral merel kuni 1 meremiili kaugusel kaldast ja sisevetel kuni 2 kilomeetri kaugusel kaldast.

Väikelaevajuhi tunnistuse taotlemiseks vajaliku ettevalmistuse, sealhulgas praktilised oskused võib omandada Veeteede Ameti poolt tunnustatud isikute korraldatud kursustel (infot koolitajate kohta leiad artiklist Väikelaevajuhtide koolitajad) või iseseisvalt. Väikelaevajuhi eksam koosneb teooria- ja praktikaeksamist. Praktikaeksam sooritatakse väikelaeval või sertifitseeritud ja Veeteede Ameti poolt heaks kiidetud simulaatoril. Tunnistus väljastatakse eksamiprotokolli alusel.

Väikelaevajuhi tunnistuse taotleja või vahetaja peab ARK büroole esitama:

  • vormikohase avalduse, mis täidetakse ARK büroos
  • isikut tõendava dokumendi
  • riigilõivu tasumist kinnitava dokumendi
  • tervisetõendi, mis tõendab, et taotleja tervislik seisund vastab B-kategooria mootorsõidukijuhi tervisele esitatud nõuetele.
  • väikelaevajuhi tunnistuse vahetaja peab esitama ka vahetatava (eelmise) tunnistuse
  • tunnistusel kasutatav foto tehakse tasuta ARK büroodes fotoautomaati kasutades

Vastavalt Riigilõivuseadusele tasutakse väikelaeva juhtimisõigust tõendava dokumendi või selle duplikaadi väljastamise eest riigilõivu 380 krooni. Varastatud või tulekahju tagajärjel hävinud tunnistuse duplikaadi väljastamise eest tasutakse pädeva riigiasutuse tõendi esitamisel riigilõivu 100 krooni.

Välisriigis välja antud väikelaevajuhi tunnistust ei vahetata Eesti Vabariigi väikelaevajuhi tunnistuse vastu!

Väikelaevajuhi tunnistuse duplikaadi väljastab ARK taotleja avalduse ja eksamiprotokolli või arhiivis olevate muude väikelaevajuhi tunnistuse omamise õigust tõendavate dokumentide alusel. Duplikaat väljastatakse Eestis väljaantud väikelaeva tunnistuse kaotuse, varguse või hävimise korral. Kirjaliku teate saamisest arvates tunnistatakse välja antud kehtiva tähtajaga väikelaeva tunnistus kehtetuks. Duplikaat väljastatakse sama kehtivusajani, mis oli märgitud kaotatud, varastatud või hävinenud väikelaeva tunnistusel, väljaarvatud juhul, kui kehtivuse lõpuni on jäänud vähem kui 12 kuud sellisel juhul väljastatakse väikelaeva tunnistus kehtivusega 10 aastat.

Kui väikelaevajuhi tunnistus on jäänud väljavõtmata või eksam sooritamata:

  • Isikutel, kes on väikelaevajuhi teoreetilised teadmised ja praktilised oskused omandanud Vabariigi Valitsuse 3. septembri 2004. a määruses nr 290 "Väikelaeva juhi teadmiste ja oskuste ning väikelaevajuhtide väljaõppe nõuded ning väikelaevajuhi tunnistuse vorm" sätestatud mahus, kuid ei ole siiani sooritanud teooria- ja/või praktikaeksamit, on õigus sooritada teooria- ja/või praktikaeksam uues määruses väikelaevajuhi teoreetilistele teadmistele ja praktilistele oskustele sätestatud mahus.
  • Isikutel, kes on alates 1. jaanuarist 1999 kuni 1. juulini 2005 sooritanud edukalt väikelaevajuhi eksami, kuid ei ole siiani väikelaevajuhi tunnistust välja võtnud, on õigus esitada taotlus väikelaevajuhi tunnistuse saamiseks kuni 31. detsembrini 2006

Viimati uuendatud ( esmaspäev, 08 oktoober 2007 )
 
< Eelmine   Järgmine >
Foorum