Esileht arrow Kalamehetarkus arrow Spinning arrow Jergipüügi lühitutvustus algajaile
 
 
Navigatsioon
Esileht
Kalamehetarkus
Väikelaevad
Galerii
Foorum
Jututuba
Sõnastik
Kaardid
Lingid
Tere Külaline.
Kasutajanimi:

Salasõna:

Jäta meelde

Unustasid salasõna?
Registreeru
Jergipüügi lühitutvustus algajaile Trüki E-mail
Kirjutas sepaonu   
laupäev, 16 veebruar 2008

Jergipüük, ehk jerkamine on viimase paari aastaga leidnud soosingu haugipüüdjate hulgas. Soome randus jerkamine Rootsist ja jerkimisvahendite ja jerkide saadavus on paranenud aegamööda . USA-s ja Kesk-Euroopas on jergatud pikemat aega.

Tutvustan järgnevalt oma meelest sobivaid jerkamiseks vajalikku varustust ja tehnikat

Jerkkamise vahendid

Jerkkamise alustamiseks oleks vaja umbes 6 jalast ehk umbes 180cm pikka ja jäika jergispinningut, punutud nööri ja multirulli ning loomulikult erinevaid jerklante.

Jergispinning.

Jergispinningute mõõt on põhiliselt 6-6,6 jalga, nad ühe või kaheosalised, milledest viimased on vähemlevinud. Hinnad on jergispinningutel umbes 550-1800eek ja on saadaval kergetele(35-70gr), kekmistele(60-100gr) ja rasketele (100+gr) jerkidele.

Mõned ridvad sobivad hästi erinevate kaalukategooriate jerkide loopimiseks aga nauditavam on loopimine siis, kui on võimalus valida ritv vastavalt jerkide kaalule. Ritv, millega on hea loopida kerget, umbes 50gr kaaluvat jerki, ei pruugi olla sobiv 120gr kaaluva "koletise" loopimiseks.

Soodne ritv alustuseks, millega on hea loopida 50-100gr jerke on näiteks Shakespeare Jigging ja Jerk-special, mis on saadavl umbes 800krooniga (soomes, tõlgi märkus) Ritv on kaheosaline, mis hõlbustab transporti. Üllatavalt kiiresti on allakirjutanu "õppinud" elama ka üheosaliste jergiritvadega koos, harjumuspäraste, tavalantidele mõeldud kaheosaliste kõrval.

Jerginöör

Jerginööriks kasutatakse 0,36 või jämedamat punutud nööri, kuna rasked jergid ei ole mänguasjad ja koormavad äralennates rahakotti, kui nöör viske ajal puruneb. Punutud nööriga on parem tunnetus ja nööri kasutades saab teha ka parema haakimise. Tamiili kasutamist jergikalastuses olen näinud väga vähe.

Jergirull

Parimaks jergirulliks pean multirulle, kuna haspelrulliga püüdes ja tehes katkendlikku kerimist ja nõksutamist ridvaga tekib haspli poolile ebaühtlaselt keritud nöör, mis järgnevate visetega tekitab nii tavlisi kui ka tuulesõlmesi. Multirulli suuruse valikul peaks silmas pidama nööri mahutavust rullil, kuigi haugipüügil tavaliselt sadu meetreid ei vajata. Enda kõige suuremad rullid on tavalised ABU Ambassadeurid 50001/5601 mudelid ja väikeste jerkide loopimiseks kasutan Shimano Chronarchi 101 mudelit ja väiksemaid Ambassadeure.

See on maitseasi, kas soovitakse vasaku või parema käe kerimisega rulle, ise olen soovitanud vasaku käe kerimist. Kõige rohkem soovitan rulliks Abun Ambassadeur 5601 JB (=jerkbaitter), mis sobib ideaalselt jerkimiseks ja rulli tegemise juures on arvestatud nii püügiviisi eripära kui ka vastupidavust.

Jergilips/tross

See on maitseasi, kas kasutatakse jäika või pehmet trossi. Mõned arvavad, et jerklant ujub pehmemalt, kui kasutada traditsioonilist pehmet trossi ja mõned, nende hulgas ka allakirjutanu, arvavad, et parem on jäik titaantraat, mis võtab oma algse sirge kuju ka peale kõva räsimist haugi poolt, erinevalt lihtsast roostevabast traadist, mida kasutatakse keevitusaparaatides. Viimaseid tuleb õgvendada juhul kui nad on deformeerunud peale kalakontakti, et jerk ujuks ilusti. Spiraalse kuju võtnud pehme tross segab samuti jerklandi mängu. Trossi või lüli pikkus on tavaliselt suurtel (15cm pikkadel või pikematel) jerklantidel 30cm ja väikestel(12cm või lühematel) vastavalt maitsele, ise olen teinud väikestele jerkidele keevitustraadist, kuna arvan, et väiksed jerklandid ujuvad väiksema lüliga paremini.

Jergid/jerklandid

Jergid on kas ujuvad, uppuvad või hõljuvad (suspending). Üldine jerklantide kaal hakkab peale 35gr (näiteks 12cm BusterJerk) või 7cm (väikseim Salmo Slider) ja lõppeb umbes 120-150gr (näiteks River Run Tackle on 25cm pikk ja Manta kaalub 168gr) või veel raskemad.

Kõige kergem on alustada Salmo 7, 10 ja 12 cm pikkade Slideritega ja populaarsete rootsi 15cm pikkade Buster Jerkidega ja kodumaised Esox-jergid (on lõpetanud tegevuse, tõlke märkus)

Salmo Slidereid võib loopida ja ujutada tavalise spinnigukomplektiga. Siiski peaks arvestama jerkide kaaludega, kui kasutada tavaspinninguid, et kui enne lendas 20gr Räsanen probleemideta, siis loopides 50gr jerki võib see lõppeda purunenud ridva ja poeskäiguga.

Jerkkamine.

Tavaliselt toimub jerkamine paadis või rannal seistes. Jerkki keritakse erineva ja vahelduva kiirusega, tehes vahepause ja nõksutades ridvapitsi allapoole ehk vee poole. Täpset valemit kerimiskiiruse, pauside ja nõksutamise osas pole, igaüks leiab omale sobiva rütmi. Erinevate jerkidega tuleb proovida erinevaid ujutamisstiile ja viise, et meeldiks nii endale kui ka kalale.

Üsna raske on näiteks ujutada sellist lanti nagu Pig Jr., mis on hõljuv ehk suspending ja ilusa mängu asemel hüppab vales rütmis veest välja nagu delfiin.

Alustada võiks jerkimistehnikaga nii, et lihtsalt kerida rulli ja teha nõksutusi või niiöelda "lööke" vee poole. Kui näiteks Salmo Slider püüab kala ka niisama ühtlaselt kerides, siis näiteks BusterJergi puhul on see nõksutamine väga oluline.

Sobiva rütmi leides saab jerklantidega teha erinevat mängu nagu pöörded, sööstud, liuglemised ja pausid ja kõik need landi mängu eripärad toovad pähe sama mõtte nii kalamehele kui haugile - "seda peaks proovima".

Janne "Jio" Ovaska (Jio-Erkki lantide leiutaja)

Originaalartikkel asub siin

tõlkija märkus: Kuna ma ei ole filoloog ja telkarist õpitud soome keele oskus on puudulik, siis palun mõistvalt suhtuda sellesse vabatõlkesse. Osasi sõnu on ka väga raske tõlkida, kuna otsest tõlget sõnale pole. Loodan et sellest artikli tõlkest on abi algavale jergitajale.

Viimati uuendatud ( esmaspäev, 31 märts 2008 )
 
Järgmine >
Foorum