Esileht arrow Kalamehetarkus arrow Väikelaevad arrow Paadi talvehoid
 
 
Navigatsioon
Esileht
Kalamehetarkus
Väikelaevad
Galerii
Foorum
Jututuba
Sõnastik
Kaardid
Lingid
Tere Külaline.
Kasutajanimi:

Salasõna:

Jäta meelde

Unustasid salasõna?
Registreeru
Paadi talvehoid Trüki E-mail
esmaspäev, 22 oktoober 2007
Autor: Olle Uussaar
Artikkel on ilmunud ajakirjas Navigaator 3/2006

Taas jõuab kätte aeg, mil veesõidukid pea pooleks aastaks unarusse jäävad. Kas paadi ületalve hoidmine piirdub üksnes aluse kuivale tõstmisega või saab veel midagi ära teha, et uus hooaeg rõõmsalt algaks?

Hea peremees hoolitseb oma asjade eest ja see käib ka paatide ületalve hoidmise kohta. Et paat oleks kevadel, kui veed saavad jäävabaks ja sõidutuhin taas peale tuleb, korras ja sõiduvalmis, tuleb see sügisel pikemaks seismiseks ette valmistada. Kõige kindlam ja mugavam on viia oma paat paadifirma spetsialistide kätte, kuid paati võib ka ise hooldada. Siinkohal annamegi mõned juhised, kuidas veesõiduk talveks ette valmistada. Kasulik lugemine neilegi, kes isetegevust liialt tülikaks peavad: saate aimu, mida hooldemeister paadiga ette võtab.

Paat talvekorda

Kindlasti tuleb talveks paadilt ära võtta aku. See tuleks viia hoiukohta, kus püsib ühtlane vähemalt nullkraadine õhutemperatuur: ühtlane temperatuur tagab aku pikema eluea. Kasulik abivahend on niinimetatud akuvalvur, mis laeb akut aeg-ajalt nii täis kui ka tühjaks ega lase akuplaatidele oksiidikihti tekkida. Kindlasti tasub talve tulekul üle vaadata pistikud ning katta need konserveerimisainega. Määrida tuleks ka trossid. Lahtiste trossiotste määrimiseks sobib eriti hästi paks merevaseliin.

Väga tähtis on, et paat oleks enne külmade tulekut täiesti kuiv; eriti juhul, kui paati hoitakse õues. Jäätudes paisuv vesi võib paadikeret vigastada ning seetõttu tuleks tühjendada mageveesüsteemid, läbi puhuda torustikud ja kuivatada pilsid. Ka paadi põhi võib puhastamist vajada. Sellelt tuleks eemaldada settinud mustus ja vetikad. Põhja tõrjevahendiga töötlemist on targem teha veidi enne paadi vettelaskmist, nii et selle töö võib kevadel ette võtta. Kõige parem on paati hoida katuse all, eelistatult selleks ette nähtud angaaris. Kui aga hoiate paati õues, siis loomulikult tuleks see korralikult kinni katta, et vesi, lumi ega õhusaaste seda rikkuma ei pääseks.

  Mootori konserveerimine

  Kui olete veendunud, et te sel sügisel enam vee peale ei lähe, tuleks ette võtta mootori talvehooldus. Kahtlemata on mugavam ja kindlam lasta oma veesõiduk ja selle mootor enne talvesäilitust üle vaadata spetsialistidel. Kui aga otsustate ise käed külge panna, siis alustada tuleks sellest, et astute läbi paadipoest, kust saate mootori konserveerimiseks vajalikud vahendid:

 • mootoriõli (neljataktilisele mootorile);
 • õlifilter (neljataktilisele mootorile);
 • reduktoriõli;
 • konserveerimisvahend silindritesse laskmiseks (saadaval pihustina);
 • konserveerimisvahend mootori väliseks katmiseks (saadaval pihustina);
 • läbipesuklapid (väiksema mootori korral sobib mõni tünn või vaat koduõuelt);
 • uus veepumba tiivik (kui seda pole mitu aastat vahetatud ega kontrollitud);
 • tsinkanoodid (kui olete otsustanud need ära vahetada)

Et paat liigub vees, võib paratamatult nii mootori- kui ka reduktoriõli sisse koguneda kondensvett. Sellise kokteili tekkimist ei pruugi kohe märgata, sest paadimootorites kasutatavad õlid seovad vett. Ent pikapeale vajub vesi siiski allapoole ning hakkab korrosiooni põhjustama. Kui roosteuss mootori õlikarteri kallale pääseb, pole lugu veel kõige hullem. Mootori ülaosas on tavaliselt eraldi sügavam õlivann ja veetilk selle põhjas ei pruugi veel väntvõllile häda teha; kuid siiski tuleks enne talve neljataktiliste mootorite õli ära vahetada. Aga kui roostetama hakkab õlisüvendita reduktor, võib mõni hammasratas terve talve soolvees liguneda.

Õlivahetus

Mootori alaosas on tavaliselt eraldi ava, mille kaudu saab vana õli karterist välja lasta. Enne õli väljalaskmist tuleks mootoril lasta saavutada normaalne töötemperatuur. Seda peab aga kindlasti tegema kas mõnes tünnis või kasutama läbipesuklappe. Sedasi pestakse mootorist välja ka sinna kogunenud meresool. Kui mootor on väga paksult soola täis ja pikal hooldamata, tuleks tünn täita äädikalahusega ja lasta mootoril mõnda aega töötada. Mootori soojendamine on vajalik selleks, et õli vedelamaks muutuks ja paremini välja voolaks.

Kui mootor on saavutanud normaalse töötemperatuuri, tuleb õhuvõtuavadesse pihustada silindrite konserveerimisainet, kuni mootor seiskub. Mõnedel mootoritel on spetsiaalsed liidesed, mille abil saab sellele mootorile mõeldud konservandiballooni sisselaskekollektoriga ühendada. Enne pihustamist tuleks mootori pöördeid pisut tõsta, kuna madalatel pööretel võib ühesilindriline mootor kohe välja surra. Kuid kindlast ei tohi konservanti pihustada täisgaasil töötavasse mootorisse. Kui mootor on seiskunud, võib hakata õli ja filtreid vahetama.

Kui tegemist on ühekontuurse jahutusega sisepära- või sisemootoriga, tuleks kindlasti ka mootoriplokist vesi välja lasta. Kahekontuurse jahutusega ehk soojusvahetina toimivate eraldi veesärkidega mootori puhul tuleks kontrollida jahutusvedeliku taset ja kontsentratsiooni ka sisemises särgis.

Reduktoris õli vahetades tuleb kindlasti lahi keerata nii tühjendus- kui ka täiteava, muidu ei pruugi väga paks õli sealt välja valguda. Uut õli sisse pannes tuleb reduktorit täita alt üles ehk teisisõnu: samast august, kust vana õli välja voolas, tuleb uus õli ka reduktorisse sisse pumbata. Õli tuleb pumbata nii kaua, kuni see hakkab ülemisest avast välja immitsema.

Ülevalt alla on seisva mootori reduktorit pea võimatu täita (sisepäramootorite puhul hoiab õlitaset lisamahuti, mis asub jalast kõrgemal ja mida täidetakse mahutist; montaa¸i ja talvehoolduse ajal ka alt üles), sest redukori alaossa tekib õhupadi ja reduktorisse ei pruugi mahtuda rohkem õli kui vaid veerand vajalikust kogusest. Samas tuleb jälgida, et reduktorisse liiga palju õli ei pressita, seetõttu peabki mootor reduktorit täites olema tööasendis. Kui reduktoris on õli liiga palju, võib see lõhkuda õlitihendid: soojenedes õli teatavasti paisub ja kui reduktoris paisumisruumi ei ole, annabki tihend järele.

Muud tööd

Kui õlid vahetatud, tasuks korraks eemaldada veojalg ja kontrollida veepumba korrasolekut. Ühtlasi saab siis määrida käiguhoovastikku ning mootori ja veovõlli nuute. Kui veepumba tiivik näib väsinud, sellelt puudub mõni laba või on kumm juba kõvaks ja rabedaks muutunud, tuleks tiivik välja vahetada. Pole ju mõtet alustada uut veesõiduhooaega tiivikuvahetusega – kui vahetamisvajadus üldse kevadeni meeles püsib. Palju tõenäolisem on, et see meenub ülekuumenenud mootoriga keset lahte seistes.

Kui jalg on tagasi monteeritud, tasub üle kontrollida tsinkanoodid, mis ei lase mootorikorpusel soolases vees oksüdeeruda. Kui anoode katab pindmine korrosioon, tuleks need terasharja ja liivapaberiga puhtaks nühkida. Korrodeerunud anoodidest pole lihtsalt kasum, kuna korrosioonikiht nullib tsingi kaitsva mõju. Kui tsinkanoodid on väga õõnsaks oksüdeerunud ja meenutavad üraskite näritud puutükki, tuleks need kohe välja vahetada.

Järgmise sammuna tuleks tühjaks lasta karburaatorid, ehkki siinkohal lähevad ka asjatundjate arvamused lahku. Karburaatoreid tasub tühjendada seetõttu, et bensiinis võib olla vett, mis tekitab karburaatoris roostet ja samas kipub ka bensiin "hapuks minema". Teisalt: kui karburaatoris on bensiin, ei pääse sinna niiske õhk ja düüsid ei hakka oksüdeeruma. Miski muu karburaatorit ei kaitse, sest silindritesse pihustatud aerosoolkonservant sinna ei jõua. Ent ikkagi võiks bensiini karburaatorisse jätta vaid juhul, kui tegemist on kvaliteetse kütusega. Eriti hea oleks, kui bensiini sisaldaks õli; selline segu võib ka kahetaktilise mootori karburaatorisse jääda. Muidugi juhul, kui käivitamisel kasutatakse tavapärasest natuke rikkamat õlisegu ja mootorit soojendatakse värske puhta bensiiniga.

Kui mootoril on küljes määrdeniplid, tuleks need spetsiaalse pritsi abil värske merevaseliiniga täita.Viimase tööna tuleks mootorikaane-alune juhtmestik ja trossid üle pihustada korrodeerumisvastase aerosooliga. Sellega võite rahulikult lödistada: mida rohkem aerosooli pihustate, seda vähem "vahelduvvoolukontakte" edaspidi peavalu põhjustavad.

Kuna nende õpetussõnade kirjapanemisel võis midagi kahe silma vahele jääda, soovitaksin aga siiralt kõigil paadiomanikel oma propelleriga sõbrake spetsialisti juurde talvehooldusesse viia.

Viimati uuendatud ( esmaspäev, 22 oktoober 2007 )
 
< Eelmine   Järgmine >
Foorum