Esileht arrow Kalamehetarkus arrow Kasulik arrow Kalapüüdja - tagasta kalamärgis!
 
 
Navigatsioon
Esileht
Kalamehetarkus
Väikelaevad
Galerii
Foorum
Jututuba
Sõnastik
Kaardid
Lingid
Tere Külaline.
Kasutajanimi:

Salasõna:

Jäta meelde

Unustasid salasõna?
Registreeru
Kalapüüdja - tagasta kalamärgis! Trüki E-mail
Kirjutas admin   
neljapäev, 19 aprill 2007

Kui oled püüdnud lõhe või meriforelli, kontrolli, kas see kala on märgistatud plastikmärgisega või on tal ära lõigatud rasvauim. Sinu abiga on teadlastel võimalik saada vajalikku infot lõheliste rännete ning taaspüükide kohta Eesti rannikul ja Läänemeres. Mõnikord võib suurel kalal märgis olla naha sisse kasvanud ja tulla välja alles fileerimisel! Alamõõduline elus kala vabasta püünisest ja lase vette tagasi. Kui võimalik, kirjuta number üles ja saada andmed meile. Ära karda tagastada püünises hukkunud alamõõdulise kala märgist!

    Saades märgisega kala, tee nii!
  • Eemalda kalalt märgis.
  • Kraabi kala küljelt saba- ja seljauime vaheliselt alalt noaga ca 20 soomust ja pane need paberitükikese vahele või paberkotikesse.
  • Mõõda kala kogupikkus (ninamikust sabauime lõpuni) ja kaalu kala.
  • Postita kalamärgis, soomused ja allpool toodud andmed andmed ümbrikuga "makstud vastus" või selle puudumisel harilikus ümbrikus aadressil: Põlula Kalakasvatuskeskus, 46701 Lääne-Virumaa.
  • Märgi üles meie makstud vastusega ümbriku tagaküljele või selle puudumisel eraldi paberile oma nimi, aadress, telefon ja pangakonto number. Samuti püügi kuupäev ja koht, kalaliik, kaal, kogupikkus ning püügivahend.

Iga tagastatud märgise eest kantakse sinu pangaarvele raha (viimastel aastel 80 krooni) ja samuti saavad kõik märgisaatjad landi ning osalevad paadimootori loosimises.

Image

Ka teiste riikide kalamärgised võib Põlulasse saata. Saada ära ka varem püütud, kuid saatmata ununenud kalamärgis! Teiste riikide ja meie varem saatmata jäänud kalamärgiste eest makstakse samuti preemiat ning needki osalevad aasta lõpus loosimisel. Kui kõiki soovitud andmeid enam ei mäleta, siis oleme tänulikud ka umbkaudsete andmete eest (püügi aasta, koht, kala ligikaudne suurus, püünis). Teavita ka sõpru ja tuttavaid kalamärgiste tagastamise vajalikkusest ja levita meie kontaktandmeid.

Lõheliste märgistamine
Et saada vajalikku infot lõheliste rännete, kasvukiiruse, suguküpsuse saabumise, ellujäämuse ning asustamiste tulemuslikkuse kohta Eesti rannikul ja kogu Läänemeres, on juba alates 1997. aastast igast asustatud ühe- ja kaheaastaste lõhede partiist osa kalu märgistatud seljauime alla peene traadiga kinnitatud kalamärgistega. Vähem on märgistatud meriforelle.

Eestis praegu kasutatav lõheliste märgis on helehall plastiklipik, mille ühel küljel on täht E ja number, teisel küljel riigi tähis EST ja luubiga loetav eestikeelne tagastamisjuhis ja -aadress. Märgis kalal on nagu pass või ID-kaart inimese taskus - selle tähe- ja numbrikombinatsioon võimaldab kala taaspüügil kindlaks teha, mis riigis, millal, millisesse veekogusse ja mis liiki ning millises vanuses see kala asustati. Lõheliste taaspüügiandmete kogumisega Eestis tegeleb Põlula Kalakasvatuskeskus. Et eristada asustatud kalu looduses koorunuist, lõikame ühe- ja kaheaastastel lõhedel ning meriforellidel massmärgistamise mõttes ära ka rasvauime.

Lepiskalade märgistamine
Eestis märgistatakse ka teiste kalaliikide (latikas, vimb jm) looduslikult kasvanud kalu nende rännete uurimiseks. Need märgised erinevad lõheliste märgistest (punane plastiklipik, tagastusaadress Tartu Ülikool).

Tekst on refereeritud Ene Saadre artiklist. Täiendav info telefonil 329 3272, e-postiga See e-maili aadress on kaitstud spammirobotite eest, selle vaatamiseks peab olema Javascript sisselülitatud. või Põlula kalakasvatuskeskuse veebilehelt

Viimati uuendatud ( reede, 18 mai 2007 )
 
< Eelmine   Järgmine >
Foorum