Esileht arrow Kalamehetarkus arrow Spinning arrow Miks voobler ei püüa?
 
 
Navigatsioon
Esileht
Kalamehetarkus
Väikelaevad
Galerii
Foorum
Jututuba
Sõnastik
Kaardid
Lingid
Tere Külaline.
Kasutajanimi:

Salasõna:

Jäta meelde

Unustasid salasõna?
Registreeru
Miks voobler ei püüa? Trüki E-mail
Kirjutas sepaonu   
pühapäev, 18 märts 2007

Minu meelest on järgnev tekst otsene vastus pealkirjale. Väga lihtne ja selge kirjutis voobleri ehk vabinalandi lihtsamast tuunimisest ja kasutamisest.

Miks ei saa voobleriga kala?

Peaaegu iga kalastaja kalastuskastist leiab voobleri, millega kõvast proovimisest hoolimata pole kala tulnud. Vooblerit ei maksa üle õla minema visata, eriti kui algaja haugipüüdja on kulutanud voobleri ostuks oma viimase taskuraha. Üldiselt on alati midagi, mida saab ette võtta.

Ujumine

Kas voobler ujub/mängib õigesti?

Et voobler toimiks, peab tal olema mingisugune ujumisliigutus/mäng. Erandiks on ilma keeleta vooblerid, millel antakse ujumisliigutus ridva või rulliga. Kui voobler ei lehvita külgi ja saba, siis tavaliselt aitab ninapoolse aasa painutamine allapoole. Ninapoolse aasa pidev painutamine võib viia selleni, et aas hakkab loksuma ja vesi pääseb voobleri sisse, mis veelgi lisab landi mängu probleeme. Vettimise vältimiseks võib panna äraloksutatud aasa juurde mõne tilga liimi.

Ka konksude vahetamine kergemate vastu on tihti abiks. Paksude standardkoksude asemele võib panna peenemad, keemiliselt teritatud konksud. Kui ka see ei aita, võib landi mängima saada, kui painutada ettevaatlikult keelt allapoole. Mõistlik on keelt enne painutamist kuumutada.

Kui lant ujub viltu, siis ninapoolset aasa tuleb painutada sinna poole kuhu voobler kaldub. Juhul, kui te just ei taha, et voobler ujuks natuke viltu, mis võib mõnikord ollagi haugi ründamise põhjus. Kui landi mäng ei tundu õige olema, siis ninapoolse rõnga ja keele painutamisega, konsude vahetamisega ja landi raskemaks tegemisega võid muuta landi mängu.

Aeg ja koht

Kas oled õigel ajal õiges kohas?

Mittepüüdja landi viga võib olla ujumissügavuses. Voobler tuleb saada sellesse sügavusse, kus haugid on - merel tavaliselt üsna põhja lähedale. Kasuta kindlat vooblerit seal, kus tema ujumissügavus on sellele kohale sobiv. Passiivsele haugile tuleb pakkuda vooblerit üsna nina ette.

Kui tead oma vooblerite ujumissügavusi, võid valida igas kohas sinna sobivate lantide hulgast parima, arvestades ka muid tegureid. Voobleri reaalse ujumissügavuse saad teada ujutades teda tasase põhjaga vees, mille sügavust näed loodilt. Kalastusajakirjad testivad aeg-ajalt vooblerite tegelikku ujumissügavust, kuid ka vooblerite valmistajad annavad seda teada. Arvesta ka sellega, et kasutatav tamiil mõjutab samuti voobleri ujumissügavust - mida peenem tamiil, seda sügavamale voobler läheb. Lisaks mõjutab voobleri ujumissügavust tamiili pikkus, mis on püügihetkel väljas ja kerimise kiirus.

Kas kasutad vooblerit õigel aastaajal?

Iga voobler toimib kõige paremini teatud veetemperatuuril. Tihe mäng toimib paremini soojas vees ja laisk mäng külmas. Keele allapainutamisega saad mängu harvemaks ja üles painutamisega tihedamaks.

Värv

Kas vooberi värv on hetkel õige?

Kui mõni sama värviga voobler töötab, siis tuleb viga otsida mujalt kui värvist. Mõnikord on haugid väga valivad värvi suhtes ja ei aita, kui värv on sinnakanti. Ürita leida oma landi toimimisaeg valguse ja ilma suhtes. Ole valmis ka üllatusteks, värv võib enamasti toimida teatud ilmaoludel aga on ka erandeid. Siiski peaks iga kord üritama leida "hetkevärvi".

Suurus

Kas voober on õige suurusega?

Voobleri suurus oleneb püügikohast, aastaajast, haugi toidulauast ehk mis ta parasjagu sööb ja söögiisust. Kui haugi tüüpiline sööt kalastuskohas on 10-15cm pikkune, siis võib olla, et 25cm pikkune voobler ujub rahulikult ja keegi ei tülita teda. Ka liiga väike voobler ei pruugi püüda, kuna haug ei taha raisata energiat liiga väikse kala pärast. Halva võtu korral toimib paremini väiksem voobler ja sellega saab ka rohkem hauge. Suurema voobleriga ei saa nii palju hauge arvuliselt, kui väiksega, aga haug on suurem. Kollide püüdmiseks on vaja kannatust.

Ujutamine

Kas ujutad vooblerit õieti?

Vooblerid toimivad erinevatel kerimiskiirustel, mõned aeglasemal, mõned kiiremal. Kõik vooblerid ei hakka üldse mängimagi liiga aeglase kiiruse juures ja mõned ei kannata üldse kiiret kerimist, keerates külje ette. Voobleril võib ka olla nii suur tõstevõime, et aeglasel kerimisel ujub ta üsna pinnas. Vahepealsed seismajätmised ja ridvapitsiga kergemad tõmbed võivad oluliselt parandada voobleri püügivõimet.

Konksud

Kas haugid ei püsi konksu küljes?

Paljudel voobleritel on ostes jubedad konksud küljes ja need tuleb vahetada teravamate, soovitavalt keemiliselt teritatute vastu. Ka liiga väiksed konksud võivad olla probleemiks, kala tonksab, aga ei jää külge. Eriti kahekonksuliste vooblerite puhul.

Kas ikka veel ei aidanud?

Kui nende õpetuste järgi toimides ei saa voobleriga endiselt haugi, siis ei ole enam midagi kaotada. Voobler, millesse usk on kadunud, ei püüa vaid leiab oma haua landikarbi põhjas. Pole lootustki, et haug saaks teda närida.

Tuunimisega võid saada tagasi usu landisse. Vaheta landi värv, painuta, vääna või viili keelt, painuta konksu aasasid, eemalda konkse, tee midaiganes - peaasi, et usk landisse tagasi tuleks, lant pääseks vette tagasi ja hakkaks püüdma ja seda ka muudel aegadel, kui nendel, et "panen selle mittepüüdja pulli pärast".

Viimane võimalus on loobuda sellest vooblerist ja püüda toimivate lantidega.

Rami 2.4.2002

See on minu vabatõlge Rami artiklist Suomen Haukiseura kodulehelt. Originaalartikkel asub siin
Viimati uuendatud ( teisipäev, 20 märts 2007 )
 
< Eelmine   Järgmine >
Foorum