Esileht arrow Kalamehetarkus arrow Kasulik arrow Kuidas riietuda - kihilise riietumise kontseptsioon
 
 
Navigatsioon
Esileht
Kalamehetarkus
Väikelaevad
Galerii
Foorum
Jututuba
Sõnastik
Kaardid
Lingid
Tere Külaline.
Kasutajanimi:

Salasõna:

Jäta meelde

Unustasid salasõna?
Registreeru
Kuidas riietuda - kihilise riietumise kontseptsioon Trüki E-mail
Kirjutas Aldo Tatter   
esmaspäev, 08 jaanuar 2007

Image
Repro veebist - www.craft.se
Kuna inimese nahk vajab meie kliimas kaitset loodusjõudude vastu, siis on tarvilik kehaosade külmumise vältimiseks kanda riideid. Riiete omadused on erinevad ning me oleme harjunud neid omavahel kombineerima sõltuvalt riide materjalist, paksusest ning vajadusest. Kuigi mõnede jaoks on seal juures tähtsaim omadus moekas lõige, siis peamine ja bioloogiline põhjus on ikkagi selles, et riided hoiavad meie keha soojas.

Kuidas siis ikkagi targalt riietuda? Juba 70ndatel loodi Rootsis kihilise riietumise kontseptsioon, mis tagab optimaalse soojuse hoidmise keha pinnal samal ajal säilitades mugavuse. Leiti, et parim on kihiline riietumisviis, mis annab seestpoolt väljapoole ära niiskuse ja samas kaitseb väliste ilmastiku tegurite eest. Sellist riietumist hakati vastavalt ülesehituse loogikale nimetama 3-kihiliseks riietumiseks. Kui su riietus koosneb kihtidest, siis saab alati vastavalt ilmale paindlikult kombineerida sobiva riietuse.

Esimene kiht on vastu nahka olev riie, mis peab olema nahale meeldiv ning juhtima ära higistamise tulemusena tekkiva niiskuse. Esimene kiht ei tohi kindlasti niiskust imada, sest sellisel juhul riie märgub ja kleepub naha külge tekitades ebameeldiva tunde ning võimaldab ka külmal nahani pääseda. Esimene kiht ei pea hoidma sooja! Hea näide on Brynje võrkpesu, mis hoiab naha kuiva ning ei lase riideid kleepuda naha vastu. Otseselt võrkpesu ju sooja ei anna, sest tegu ongi võrk-tüüpi riidega. Kuid esimeseks kihiks on Brynje ideaalne, sest see on hästi ventileeriv ja hoiab naha kuivana. Korralik pesu on tänapäeval tehiskiududest ning head pesu toodavad mitmed suusavarustuse firmad. Sellest tulenevalt võib julgelt kvaliteetseks pidada nende firmade tooteid, millede logosid võib näha tippsuusatajate võistlusvormil.

Teine kiht on siis vastavalt hetke ilmale valitav sooja hoidev riietuse kiht. Enamasti on tegu erineva paksusega fliisidega või kvaliteetsemate mikrofliisidega. Teine kiht ongi määrava tähtsusega, et tagada mõnusalt soe tunne. Kui esimene kiht on konkreetne üks ja see sama pesu nii suvel kui talvel, siis teises kihis tuleb kapist võtta just praegusele ilmale sobiv riideese. Ka teise kihi materjal ei tohi mitte mingil juhul niiskust endasse imada, vaid peab juhtima higistamisega tekkinud niiskuse seestpoot väljapoole ehk siis riide välispinnale.

Kolmas ehk kõige välimine kiht on otseselt vastutav selle eest, et ei tekiks külmatunnet tuule pärast ja et vihm või muud sademed ei kastaks meid läbimärjaks. Kvaliteetne materjal laseb jällegi seestpoolt tuleval niiskusel aurustuda ning hoiab meid tuule ja vihma eest. Siin mängib rolli ka riietusesemete lõige. Õhukesemad kolmanda kihi riided on lihtsalt kvaliteetsest materjalist kilepüksid ja kilejakk. Samas võib kolmas kiht olla ka paksemad voodriga rõivad (näiteks suusapüksid ja jope või kasvõi kalamehe kombinesoon), millele on sisse "ehitatud" keha niiskuse ärajuhtimise süsteem.

    Nüüd on põhitõed lahti seletatud, kuid targalt (loe: mugavalt ja soojalt) riietumiseks on vaja nii õigeid riideid kui ka teadmisi ja kogemust. Külma ilma jaoks on vaja teada mõnda olulist põhireeglit:
  • Esimene oluline teadmine on, et ära unusta kaitsta oma pead ja nägu.
  • Teine asi, millele tuleb tähelepanu pöörata, on sõrmede ja varvaste külma eest kaitsmine.
  • Alles kolmandana tuleb vaadata kuidas hoida soojas rindkeret, käsi ja jalgu.

Õigel riietumisel pead sa teadma ilmaprognoosi (välistemperatuuri, tuule kiirust, õhuniiskust, õhurõhku) ning õues viibimise iseloomu (nt jooksmine vahepealse seismisega kohapeal, istumine, jalutamine). Kõike seda ei pea teadma väga täpselt, aga kindlasti tuleb nendega arvestada. Temperatuuri, tuult ja liikumise iseloomu on vaja teada selleks, et õieti arvestada tuule jahutavat mõju. Õhuniiskus ja õhurõhk näitavad sademete tõenäosust. Edasi tuleb arvestada seda, mida on plaanis õues teha. Kui tegu on pideva liikumisega nagu jalutamine või jooksmine, siis tuleb valida pigem kergem ja korralikum hingav riietus. Ainult ühe koha peal istumiseks või seismiseks võiks valida veidi paksemad riided ja need ei pea kõik olema täielikult hingavad.

Edasi keskendume rohkem kalamehele sobilikule riietusele.
Üldiselt ei ole suvel suurt vahet, mida kalastamisel kanda. Kuid ise kasutan kalal käies alates augusti keskelt kuni juuni alguseni alati sooja spordipesu. Alates augustis lähevad hommikud jahedaks ning sellest tulenevalt panen kalal käimiseks kõige alla sooja pesu ning peale presendist kalamehe riided. Seega kasutan siis ainult esimest ja kolmandat kihti. Septembris ja oktoobris tuleb hakata kasutama ka teist kihti ning selleks on mul paar fliisi. Loomulikult tuleb lisaks muule vihma korral kasutada vihmariideid. Vihma tarbeks on mul 2 varianti - õhem kileülikond ning paksem Ocean'i PVC vihmaülikond, mis tõsi küll on absoluutselt mittehingav - niiskust ei tule sisse ega pääse välja.

Talipüügiks kasutan Seafox'i poolhingavat kombinesooni (ülemine osa on hingav) ning jällegi sooja pesu ja paksemat fliisi. Selline komplekt on nii sademete kui tuule kindel. Jääpüük eeldab augu ääres ühe koha peal istumist ja vahepealset liikumist, sellepärast tasub igal juhul eelistada hingavaid komplekte. Mittehingava kombinesooni korral kasutatakse varianti, kus liikumise ajaks tehakse kombe eest lahti. Nii saab vältida enda "vahtu" ajamist ja paigal olles ei tohiks ka külm hakata. Et talvel kalapüüki nautida tuleb soetada ka kvaliteetsed soojad saapad või kummikud ja kvaliteetsed kindad.

Kevadisel ajal kasutan jällegi sooja pesu koos kalamehe riietega ning teises kihis kasutan kindlasti ka fliisi. Kevadel merel käies kasutan aga pesu koos talipüügikombinesooniga ja vajadusel kasutan muidugi ka fliise.

Kokkuvõtteks on oluline meelde jätta, et kihiline riietumine aitab sul paremini end kaitsta ilmastikumõjude eest ning võimaldavad sul nautida harrastusi ja liikumist vabas õhus. Kindlasti ei tähenda 3-kihiline riietumine seda, et sa pead alati kolme kihti riideid kandma, vaid kihte saab vastavalt vajadusele kombineerida. Samuti saab paindlikult reageerida ilmamuutustele - näiteks kui läheb soojaks võtad fliisi ära või kui hakkab vihma tibutama, siis paned kerge kilejope riiete peale. Kui vähegi on võimalik, siis tuleks osta kvaliteetseid riideid lähtudes 3 kihi loogikast. Kalastajale on vajalik korralik soe spordipesu, talipüügikombinesoon, vihmaülikond, vähemalt üks paksem fliis ja vastupidavast riidest kalastusriietus (sõjaväe laiguline vorm või samaväärne).

Viimati uuendatud ( pühapäev, 14 jaanuar 2007 )
 
< Eelmine   Järgmine >
Foorum