Foorumi esilehtLogi sisseRegistreeruPortaali

Ahoi, Külaline.
Foorumisse postitamiseks
pead sisse logima.
Kui sul pole veel kontot,
siis loo konto.
Kui sinu konto aktiveerimise e-mail läks kaduma, siis kliki siin.
08.07.20 14:49

Kasutajanimi, salasõna
Unustasid salasõna?
Otsi foorumist

Statistika
Teemasid : 1472
Kasutajaid : 21867

Viimati registreerus: mauravr3
Kasutajate nimekiri
Hetkel foorumis

Rohkem statistikat...
Emajõe Nupuklubi  |  Jutupaun  |  Muud jutud  |  Teema: Söömisest kalal.
Lehed: [1] 2   Alla
Trüki
Autor Teema: Söömisest kalal.  (Loetud 25812 korda)
sepaonu
Vana kala

« postitatud 09.07.08 10:50 »

Niikaua, kui ma ennast mäletan olen ikka söönud kalal. Isaga tatikastpeale käisin, siis oli see söömine kohe nagu mingi eriline rituaal. Õhtune laagrisse jäämine, lõkketokkide vestmine noaga, kütte ja tulehakatise kogumine, tahmanud katelok jms. Kukesupipakk mingite väljamaa kirjadega.Hommikune põsed punnis tukkidest tule väljapuhumine. Hommikohvi ootamine värisedes külmas kastes. Peale hommikuse landitamistuuri pekivõileib metsast korjatud muru või karulauguga. Õhtul, kui õnnistati kalaga, siis kalasöök. Mäletan, et isa tegi alati mingid jube täpsed calkullid söögikoguste osas, teelusikate arv suhkrut oli teada, mis kaasas jms Meil autot peres polnud ja keegi isa tuttav viis meid kuskile, sealt edasi jala ja kogu moon pidi seljakotiga kaasas olema, seega miskit üleliigset lubada ei saanud omale. Mäletan, et ükskord keset päeva viskas vanamees 7 kilti jala mingi autolafka peatuspaika, oli joonud paar õlut, terve õhtu rääkis nendest õlledest, mulle tõi mingit nänni.
Tegelikult tahtsin ma muust rääkida. Sööma peab endiselt. Kui ei söö, sured ära. Fakt. Aga mida keegi sööb. Kui palju tehakse niiöelda päris sööki. Misasi on üldse päris söök? Ilmselt kõik on nõus, et uhaa on päris söök kalal. Uhaa tegemine on selline rituaalne tegevus. Võtab üsna kaua aega see tegemine ja maitseb alati hästi, sest selleks ajaks, kui valmis saab, on juba silmipimestav näljakramp.
Osad toidud on oluliselt kiiremad, kui uhaa. Üks kiiruse näitajatest on moodne priimus. Lõket võib teha romantika pärast ja pärast söömist veel õngitseda tuhast mõni küpsekartul jms Söögitegemine priimusega on valutu, kiire, mugav. Ma olen kolm priimuse põletit läbi põletanud ja pean priimust matkamise ja kalapüügi lahutamatuks osaks. Homme ostan neljanda põletikomplekti, uue ja moodsa, etaexpressi. Varesega oli jutukas juttu, oli etapoweriga testi teind, ehk aega võtnud, sai liitri vett keema 40 sekundiga. Tõsiselt kiired asjad ikka praegu.
Kui ei ole aega romantilist uhaad teha, mis siis süüa soojaks söögiks? Ma olen pikka aega kasutanud klaaspurkides valmis sööke, mis on enamasti pooleliitrised, paras ports kahele. Nende valik on tõsiselt suur, supid, road jms. Olen ostnud tavaliselt väikse paki hapukoort, vahest ka miskit muud kastet, millega selle konservsöögi saab minu meelest maitsvamaks. Nüüd see aasta olen käinud viis korda üksi kalal ja see pooleliitrine konservsöök on palju mulle. Ükskord esimesele kohamatsule sõites jäin poes vaatama neid kuivsööke. Olen nendesse alati eelarvamusega suhtunud. Mõtlesin, et proovin. Ostsin erinevate firmade kuivsööke. Mõnda pidi natuke keetma, mõnele piisas keeva vee pealevalamisest ja ootamisest. Lugesin läbi pakenditelt, millest nad tehtud on. Midagi hirmuäratavat ei tuvastanud. Vist olid knorr, maggi, galina blanka. Mõned neist isegi meeldisid.
Kuivsöögis on ju ühendatud mitmed head omadused. Doseeritud - pakendid on erineva suurusega, leiab sobiva koguse igale inimeste arvule. Hermeetiliselt pakendatud, kerge, säilib kaua, ei kasuta ära, läheb käiku järgmine kord. Tervislik? Ei usu, et miskilt eriliselt tervislik. Arvan, et kõige tervislikum on teha süüa värsketest ja tooretest söögiainetest. Arvan, et värske sai ja värske vorst ja värske limonaad pole ka mingi tervislik söök, veelvähem söögielamus.
Ma olen messidel ja matkapoodides näinud miskit spets kuivsööki. Pole kunagi kasutanud seda. Põhjuseks, et seda peab niikuinii miskist spetspoest hankima või tellima. Võibolla väga head, tervislikud, kvaliteetsed, ei tea. Hind on ka minu meelest suht krõbe olnud.
Mina ööbin enamuse kordadest autos. Seega mul toidu ja toiduvalmistamise riistade tassimist pole. Mul on üks puukast, kus on sees - priimus, gaasilamp, kaks presskohvitermoskruusi, sõel kannukohvi kurnamiseks, kaks sööginõud, kaks lusikaskahvelnuga tüüpi plastist söögiriista, kohvitotsik, suhkrutotsik, kooretotsik, sool/pipar totsik, pisike karp maitseainetega, tükk eritipaksu fooliumit, pisike lõikelaud, süütamistikud mingid spets, pisike kreemituub fairiga. Puudu on mu meelest üks grillimisrest sealt kastist, a pole ühtegi tuttavat seppa, kes selle valmis teeks täpselt kasti mõõtmete järgi. Sama kasti olen ka paati kaasa võtnud nendel kordadel, kui ei tule ööseks auto juurde tagasi. Jala matkamiseks muidugi sihke väliköögikomplekt on liiga luksuslik ja raske.
Eks see söömine ja söögitegemine olenebki sellest, et kas tullakse auto juurde sööma, toimetatakse paadis või käiakse jala. Ikkagi oleks tore teada, mis keegi söömisest kui sellisest arvab, kuidas ja mida süüakse, mida eelistatakse jms. Võibolla kellegi silmaring laieneb, keegi saab kasulikke vihjeid sellest arutelust.
IP

Lindistan päikseloojanguid kõrvade vahele
margus leetma
Tegija
**

« Vastus #1 postitatud 09.07.08 10:59 »

Minuga on halvad lood >) Ma ei oska muud kaasa votta , kui moosi/kohupiima saiakesi ja turistieinet konservis .Jalgima pean plasthakvli olemasolu .Joogiks tavaliselt gaasita vitamiinilimonaadid ...Kui ooseks peaks minema ,siis votan mitu head purki RedBulli ka kaasa .Mitu aastat sama menyy peal . Kola hunnikut enam liikurvahendis suurendada ei saa ,saab ainult liikurvahendit suurendada !
IP
vares
Nupuklubi
*

« Vastus #2 postitatud 09.07.08 11:15 »

sepal igati moistlik komplekt kokku pandud, koik vajalik kola olemas. peale grillresti muidugi, a kus sa sellise asjaliku sepa ikka leiad, kes grillresti ara teeks.
unustas mainimata, et vett tuleks kah kaasa votta, kui uhhaa saab koige "õigem" samast veest, kus pyytud kalad ujusid, siis kohvi iga veekogu veest ikka ei taha teha. moistlik on kylmakasti visata paar 2L plastpudelit kylmutatud vett, toimivad esimese päeva kylmaelementidena ja parast kolbab vesi toidutegemiseks tarvitada.
IP

wrz/vares
somka
Tegija
**

« Vastus #3 postitatud 09.07.08 12:10 »

Panen väikse retsepti mida ise kasutan ka kodus hommikusöögina, priimuse peal või lõkke peal metsas ka lihtne teha.
Kõik need asjad säilivad kaua ja ei võta palju ruumi, kalamehele hommikul kohvikõrvale väga timm.
1. kiirnuudlid (sort on savi, kuna kõik need on paras saast :)  )
2. suitsupeekoni viilud vaakumis
3. oad punases kastmes
4. kui on võimalik transportida siis ka 2 muna.

Vesi keema, kiirnuudlid oleks targem enne pakis puruks mudida (lihtsam süüa), nuudlid keevasse vette ja kaane alla seisma. Kui see ollus on parajalt tõmmanud ja pehme siis kurna vesi ära. Tükelda sisse suitsupeekon ja pane munad. Tulele tagasi ja koguaeg segades jälgi protsessi, kui muna hüübinud siis paras aeg sisse kallata oakonserv ja veel nats kuumutada. Väljatuleb selline lahe gemüse, sama nagu inglise härraste hommikusöök pajatoidu versioonis :) . Protsess ise võtab aega kams 6-7 minti ja on üsna toitev.
Kellele selline jura ei maitse, kallaku ketsupiga üle ja nautigu siis :)
IP

Kui sa tahad süüa s...a, mis siis ikka!
greenhorn
Tegija
**

« Vastus #4 postitatud 09.07.08 12:38 »

Kuiv kartulipudru, vesi keema ja kiirelt valmis. ka neid tassisisse tehtavaid kiirsuppe.
leib, sai, sulataud juust(veremaik) , täissuituvorst (ei rikne soojaga), lihakonserv.
3in1 kohvid.
kaasaskantavast toiduvalmistamise kolast gaasipõleti, plekkkruus, veekeetmis kopsik, maitseained.
IP
Meelis 'HrKala'
Vana kala

« Vastus #5 postitatud 09.07.08 13:08 »

Kuna ei ole mingi gurmaan ja söön pea kõike, peale sula peki, siis olen paadiga jõepeal käies vedanud kaasa ainult kiirsuppe, konserve - tarretises loomaliha, rakverepihvid ( külmutatud ), teraleib, sool, suhkur, kohvi ja purgiõlu. Purgiõlu sellepärast ,et peale tühjendamist on purgiga hirmus mugav vett keeta. Esiteks saab kiiresti ( eeldusel et väike lõkkeke on olemas), teiseks ei pea eraldi mingit kastrulit kaasas vedama, kolmandaks on kogus täpselt paras kohvi või kiirsupi valmistamiseks. Uhhaad oleme keetnud ainult siis kui oleme suurema pundiga ja siis tulebkatel eraldi kaasa vedada. Loomulikult on alati kaasas foolium ja kalaküpsetusrest.
IP

Piisavalt noor et veel õppida
sepaonu
Vana kala

« Vastus #6 postitatud 09.07.08 13:44 »

Korralik külmakast autos ja paadis avardab muidugi oluliselt söögi kaasavõtmise võimalusi. Kohvihoolikuna vahest võtan elusat koort kaasa kohvi peale, enamasti vaatan ka koduse külmkapi läbi, et kas seal on miskit liiga palju äkki, mida ma võiks kalal närida.
Poest süüa ostes ei sobi alati need kogused, või või määrdepakk on liiga suur, terve  ja poolik leib võib palju olla, need kalalt tulles järgijäänud toidukotid on masendavad, igast krdi manti on üks törts järgi. Veremaigu minu menüüs määrdena oleku põhjuseks ongi kogus, sellest saan jagu, võipakist suudan ära süüa käibemaksu osa. Nüüd ostsin miski delma väikse neljakandilise paki, ei maitsend, mingi teistmoodi määre, a ostsin, kuna tundus poole väiksem olema. Ilmselt ostan võitoosi omale miski, täidan kodus ära selle.
Purgiõlu on ka minul kaasas. Purgid saab paadipõhjas väikseks tampida jalgadega, vähem prügi. Üleüldse vaatan alati sihkse pilguga, et mis taara või pakend on söögil või joogil. Masendav praht tekib ju nendest pakenditest.
Kui kõva lõke on üleval olnud, siis vahest olen õllepurgid ära põletand lõkkes.
IP

Lindistan päikseloojanguid kõrvade vahele
JAN
Nupuklubi
*

« Vastus #7 postitatud 09.07.08 14:41 »

Minul sõltub menuu valik ja varustuse hunnik sellest, mis transaga on tegu.
1. Autoga minek või suuremat sorti paadiga minek:
Kui ööbimisega, siis kaasas kindlasti katelok ja malmpajake, esimene teevee keetmiseks teine uhahaa valmistamiseks, sest pole miskit paremat kui lõkkesuitsune keedus. Kui ööks ei jää, siis jääb uhaatamine enamjaolt ära. Kaasa varun kiirkartulaputru. Hääd on need väikesed Ukraina päritolu portsjonpakid. Sobib ka kiirnuudel, lollikindel materjal. Kaasas ka paar lihakonservi, Eelistan osta Maxima poest kana või sealiha omi, on sellised vanas nö kondenspiima purgis ja kiiravatavad ning maitsvad kah. Alati on kaasas külmakast külmutatud veeputlitega ja miski grillitavaga, nii igaks juhuks kui nupuks jääb. Kas sisaldab ka maitseaineid: till, loorber, m.pipar, sool, suhkur ja teed ning võid (õli). Külmemal ajal ka ingverit. Kui ise ei rooli siis on kaasas punane vein (või paar) ja korgitser ning tops(id), kuumade ilmadega on purgiülu.. Miskit koorikleiba vean kah kasa. Püüan vältida kaasa tarimast klaastaaras asju. Eraldi veel võtan kaasa (kui tean et pole kohapääl võtta) halgusid või grillsütt ja resti ning paksust fooliumist grilltaldrikud/vormid /pannid või mis iganes nende nimi kah pole. Sooh see on siis SUUR minek.
2. Väike minek on selline:
Mõned pirukad, priimus koos spetsnõudega (sisaldab alumiinist kompaktset panni, potti, kaussi), maitseained, vesi, tikud, võid killuke, miskit kuivtoitu ja lihakonserv. Kui ei rooli siis külma ilmaga väike põuepläsku. Kõik
IP

Pole olemas kehva kala, on kehv kokk!
spinner
Tegija
**

« Vastus #8 postitatud 09.07.08 15:22 »

Seda lugedes jääb mulje, nagu mehed käiks kõrgmäestikumatkadel. Mul kalapüük primaarne, söömisest pole rituaali kujunend. Kui pikaks päevaks minek, siis mõned liitrid vett või kalja, paar pudelit õlut ja mõned võileivad. Kui ööseks jäämine, siis rohkem võileibu ja termosega kuum kohv või tee, ja mingit lihalist snäkki - basturmat, keelelõike, seakõrvu vms. Talvel jää peale kuum kohv ja seapõse singiga võileivad. Mõni shokolaadikomm ka energiavarude taastamiseks. Väike Larseni konjak oli ka kogu eelmise hooaja paadis. Hooaja lõpuks kulus enam-vähem ära kah :).
Miskeid spets söögiriistu kaasa ei vea, kuigi noad on alati kaasas loomulikult. Suvel soojaga vahel külmakast jookidele ja kaladele kaasas.
Üldiselt kipub nii olema, et söömise peale ei raatsi aega raisata eriti. Kui juba vee peal olla (käin 100% paadiga, öösiti tonkatan paadist), siis tuleks aeg maksimaalselt ära kasutada. Mine muidu tea, äkki võtab Suur Kala just sel ajal, kui lõkke ääres istun ja uhaaga jagelen.
IP
Jaak
Tegija
**

« Vastus #9 postitatud 09.07.08 18:35 »

Ühte ma teile ütlen, sepaga koos kalal käies nälga te ei jää. Ja grillresti puudumisel on kala grillitud ka ühekordsel grillil. Ei saa kurta, et ei oleks maitsev olnud!
IP
margus leetma
Tegija
**

« Vastus #10 postitatud 09.07.08 22:24 »

Selline entusiasm kulinaari vallas teeb mind kadedaks . Molgutan ka motteid ,kuidas hakata pidusooke kalal kordineerima endale >)
IP
JAN
Nupuklubi
*

« Vastus #11 postitatud 10.07.08 10:48 »

See meie kirjeldatu on ikka pisku selle kõrval kuidas venelane ikka oskab ja tahab ühte kena kalapüüki korraldata. Neil ikka kõik viimse detailini läbimõeldud, alates söödast kaladele lõpetades külma viina ja seentega. Sinna vahele mahub kobe kalapüük, laagriplats hunniku mööbliga, uhaatamine, kala valmistamine ja muu selline. Ma ei pea siin silmas Eestis väga levinud vantide (ka eesti troppide) pikknikku koos õngedega, kus on läbu ja laga.
Vaatan ikka vahest Rõbalka kanalilt kuda minnakse paari paadiga nädalavahetuseks nö "po rõbatshit". Venelane ei püüa nagu eestlane tihti teeb, et ööpäevläbi kõrvad lidus silm punnis vahib ainult ujukit või loobib spinna tuliseks....ei mingit lõõgastust.

Sõbrad! ütlen siinkohal uuesti, et kalapüük on puhkus ja lõõgastus, mitte võitlus loodusjõudude ja stiihiaga.
IP

Pole olemas kehva kala, on kehv kokk!
Arx
Nupuklubi
*

« Vastus #12 postitatud 10.07.08 23:56 »

Sa oled valel teel. ei miskit otseselt aga...   
eks sa ise tead...
IP

Õnne ja Armastust Teile !!!
otse
Tegija
**

« Vastus #13 postitatud 12.07.08 14:43 »

Ei viitsi ka kalal väga kokata, eelmisest aastast selline komme külge jäänud et termos kuumaveega see maggi kuivkartulipuder mingi saiatükkide ja küüslauguga vist oli, need kotis siis  nipetnäpet vinkusi, leiba, õlli ja limpsi ka ja ongi tibens, kerge kurk või oleneb tujust ka kaasas nii salatiks.Üle kahepäeva nagunii korraga ei viitsi veeääres konutada.
IP
berta
Tegija
**

« Vastus #14 postitatud 13.07.08 12:08 »

Tavaliselt käib teeäärsest Statoili tanklast läbi, enne veteääärde jõudmist! Säält rahmab igasugu pirukaid; pähkleid; mineraalvett ning paar lähkrit koffet. Sellest piisab täielikult.
IP
Lehed: [1] 2   Üles
Trüki
Alamfoorumisse:  

© 2005-2013 Emajõe Nupuklubi